Publikováno

Jak vybrat kvalitní matraci

Kvalitní matrace pro zdraví spánek
Kvalitní matrace pro zdraví spánek

Ráno se necítíte odpočinutí a bolí vás doslova celý člověk? Dost možná jste podcenili volbu matrace. Ta správná je pro zdravý spánek zcela zásadní. Jak si tedy tu svou úspěšně vybrat?

Jak tvrdou matraci?

Tato otázka bude první překážkou, před níž budete stát. S výběrem adekvátní tuhosti to ovšem není úplně jednoduché a vyplatí se brát ohled na pár základních zásad. Poměrně často se můžete setkat s radou, která vidí situaci celkem jednoznačně a doporučuje si pro dobrý spánek ustlat na tvrdém.

Buďte ovšem obezřetní. Pokud se vám lépe spí na měkčím povrchu, rozhodně je to akceptovatelné. Roli totiž hraje i váš osobní pocit, takže dejte při výběru matrace i na vlastní pohodlí. Zpravidla se v rámci označování setkáte s pěti různými stupni odlišujícími velmi tvrdou až extrémně měkkou matraci.

Velmi obecně bychom mohli říci, že se tvrdá matrace hodí především pro děti, jejichž tělo dosud prochází vývojem a zejména pro páteř je důležitá během noci přiměřená opora. Naproti tomu dospělým lépe poslouží matrace měkká, obzvláště tehdy, pokud máte již problémy například se zády. Měkká matrace nebude vyvíjet tlak na klouby. Platí také, že lidé s vyšší vahou logicky ocení matraci pevnější, proto ji zpravidla preferují muži, kdežto ženám i díky hmotnosti vyhovuje spaní na měkkém.

Jak vybrat materiál?

Na výběr je především v současné době mnoho druhů pěn, například pěna studená či viscoelastická, jíž se jinak říká také líná. Takovéto matrace vynikají tvarovou stálostí, ale zůstávají i dostatečně přizpůsobivé. Obdobné vlastnosti má i latex.

Naproti tomu pružinové matrace se hodí spíše pro ty, kterým je pohodlnější matrace tvrdší. Ty současné jsou tzv. taštičkové, to znamená, že každá pružina se nachází ve speciálním obalu. Dokáží tak účinně rovnoměrně rozložit hmotnost těla.

A v neposlední řadě můžeme různé materiály i kombinovat, pak hovoříme o tzv. sedvičovém typu matrace. Často v sobě spojují výhody různých typů pěn, případně mohou být i vyztuženy kokosovým vláknem.

Jak velkou matraci?

Ohledně šířky je určení správného rozměru poměrně jednoduché, optimem je alespoň 90 cm. V případě výšky matrace se musíte řídit vlastní výškou tělesnou. Matrace by na délku měla měřit alespoň o 20 cm více.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *